Ordblindeforeningens nye forperson, Gry Kaalund Nicolaisen, bor i Hedehusene og arbejder som teamkoordinator hos Salling Group. Gry er selv ordblind og vil med sit forpersonskab øge kendskabet til foreningens mærkesager via kommunikation på sociale medier.

Ved Ordblindeforeningens årsmøde 13. maj blev Gry Kaalund Nicolaisen valgt som foreningens øverste repræsentant for to år. Gry, som har været frivillig i Ordblindeforeningen i flere år og har tidligere været næstformand i DU, Dyslexi Ungdom, har de seneste år dagligt kæmpet for at forbedre vilkårene for ordblinde i hele Danmark – bl.a. via Nota, VUC og Mary Fondens unge-panel. Gry har valgt fremover at benævne sig forperson.

– Foreningen skal være talerør for alle. Vi skal synliggøre, hvorfor foreningen er relevant for alle ordblinde og deres pårørende. Derudover skal vi være politikernes foretrukne “go to”-partner, når der skal skabes forbedringer på ordblindeområdet, siger den nyudnævnte forperson Gry Kaalund Nicolaisen.

Den nye forperson vil i den kommende periode arbejde for at øge kendskabet til Ordblindeforeningens mærkesager via sit store kontaktflade og en mere proaktiv brug af sociale medier.

Det kan vi gøre bedre

Gry vil ændre den måde, foreningen kommunikerer på:

– Der er mere end 400.000 ordblinde i Danmark, og vores forening har ca. 3.000 medlemmer. Det kan og skal vi gøre bedre, siger den nyudnævnte forperson, som vil bruge sin egen historie og store popularitet på de sociale medier til at tiltrække flere medlemmer og større opmærksomhed om ordblindesagen.

 Det nye hold

På årsmødet blev der også valgt en ny bestyrelse. Den består nu af

  • Forperson Gry Kaalund Nicolaisen
  • Næstformand- og kasserer Gitte Nielsen
  • Næstformand Sofie Steengaard Borup
  • Bestyrelsesmedlem Eva-Maria Christiansen (valgt til denne post i 2022)
  • Bestyrelsesmedlem Carina Jensen
  • Bestyrelsesmedlem Alma Kirkemann
  • Bestyrelsesmedlem Majken Grünfeld
  • Bestyrelsesmedlem Kjarstein Bruun S. Danielsen
  • Suppleant Rasmus Lerbak
  • Suppleant Anna Marie Knudsen

Vil du være med i fællesskabet?

Ordblindeforeningen er stemme for mere end 400.000 danskere, og vi har altid plads til flere. 

Dit medlemskab gør en kæmpe forskel.

Klik herunder for at melde dig ind og læse mere om alle de fordele du får, som medlem af Ordblindeforeningen

Bliv en del af fællesskabet

Del dette indlæg

Har du en kommentar?

Skriv din kommentar i det store felt.

Skriv derefter dit navn, din E-mail og eventuelt virksomhed. 

Andre posts

Klik på de andre blogpost for at læse mere

tilbage til nyheder