Ordblindeforeningens årsmøde og jubilæumsfest løb af stablen lørdag den 13/5 i et solbeskinnet Middelfart.

Her blev der valgt en ny bestyrelse, som nu ser således ud (det blev på årsmødet besluttet, at det
skal være valgfrit, hvilken titel foreningens formand bruger i forhold til kønsidentitet):

Forperson (2023-2025): Gry Kaalund Nicolaisen, næstformand- og kasserer (2023-2024): Gitte Nielsen, næstformand (2023-2025): Sofie Steengaard Borup.

Bestyrelsesmedlem (2023-2024): Eva-Maria Christiansen (valgt til posten i 2022), bestyrelsesmedlem (2023-2025): Carina Jensen, bestyrelsesmedlem (2023-2025): Alma Kirkemann, bestyrelsesmedlem (2023-2024): Majken Grünfeld, bestyrelsesmedlem (2023-2024): Kjarstein Bruun S. Danielsen, suppleant (2023-2024): Rasmus Lerbak, suppleant (2023-2024): Anna Marie Knudsen.

Ved årsmødet blev foreningens nye ambassadør, Lene Mortensen, præsenteret og lykønsket. Lene satte desuden forsamlingen i spil som omsorgsklovnen Luni Smil, der vil indgyde tro og mod hos alle. Med hjælp fra forsamlingen blev der spillet ”Happy Birthday” på klokker.

Desuden blev årets DYNAMO-pris uddelt. DYNAMO-prisen er medlemmernes pris til en person, som ifølge foreningens medlemmer har gjort noget helt særligt for ordblinde-sagen.

Valget faldt på Kent Nielsen fra Silkeborg for sin imødekommenhed og hjælpsomhed, og for gennem 10 år at haft ordblindecafé i Silkeborg og være en kæmpe ildsjæl. Ken er nu også i fuld gang med at starte it-café op i Horsens og Aarhus og var indstillet til prisen af Ordblindeforeningen Østjylland.

Lene Mortensen er ny ambassadør for Ordblindeforeningen

Lene Mortensen er ny ambassadør for Ordblindeforeningen

Kent Nielsen fik årets DYNAMOPRIS

Kent Nielsen fik årets DYNAMOPRIS

Vil du være med i fællesskabet?

Ordblindeforeningen er stemme for mere end 400.000 danskere, og vi har altid plads til flere. 

Dit medlemskab gør en kæmpe forskel.

Klik herunder for at melde dig ind og læse mere om alle de fordele du får, som medlem af Ordblindeforeningen

Bliv en del af fællesskabet

Del dette indlæg

Har du en kommentar?

Skriv din kommentar i det store felt.

Skriv derefter dit navn, din E-mail og eventuelt virksomhed. 

Andre posts

Klik på de andre blogpost for at læse mere

tilbage til nyheder