Ordblinde/Dysleksiforeningen i Danmark udskriver en plakatkonkurrence

I anledning af foreningens 80-års-jubilæum i 2023 og den nationale ordblindeuge 40 udskriver vi en plakatkonkurrence. Alle inviteres til at deltage og foreningen vil meget gerne modtage dit forslag til vores 80-års-jubilæums-plakat.

Det plakatdesign, som vinder konkurrencen, vil efterfølgende blive anvendt på al Ordblindeforeningens markedsføringsmateriale med henblik på at sætte fokus på ordblindesagen. Alt lige fra tryk til web – og ikke mindst en fysisk plakat.

Grib derfor chancen! Det vindende forslag til foreningens 80-års-jubilæums-plakat modtager desuden en gavekurv fra KiMs til en værdi á 1.500 kr.

Konkurrencegrundlag
I anledning af Ordblindeuge 40 og foreningens 80-års-jubilæum i 2023 sætter foreningen fokus på ordblindhed med bl.a. en plakatkonkurrence.

Hensigten med konkurrencen er at få så mange som muligt til at åbne op omkring deres ordblindhed og dele deres historier med hinanden for derigennem i fællesskab at reflektere over, hvordan ordblindhed påvirker personer med handicappet.

Præmie
Den person, hvis plakatdesign bliver udvalgt til at være foreningens 80-års-jubilæums-plakat, bliver præmieret med en gavekurv fra KiMs til en værdi á 1.500 kr. Vinderen af foreningens plakatkonkurrence får direkte besked senest den 1. december 2023.

Plakaten kan indeholde…
Overskrift/navn: Ordblindesagen eller Ordblindhed
Årstal:  80-års-jubilæum 2023 (der kan tilføjes Ordblindeforeningens 80-års-jubilæum)
Måned: Marts
Plads i bunden af plakaten: Til at placere 1 logo

Derudover er rammerne helt åbne og din kreativitet har frit spil!
Plakaten kan udgøres af illustrationer, tegninger, fotos eller tekst. Plakaten kan også laves i et tegne- eller layoutprogram.
Du kan med fordel gemme og sende filen både som almindelig billed-fil og som vector-fil (fx AI eller EPS), så vi kan redigere i billedets størrelse.

Ordblindeforeningen forbeholder sig ret til at tilpasse plakatformatet i det omfang, som det måtte være nødvendigt. Vinderplakaten trykkes i 50×70 cm og bruges grafisk på Ordblindeforeningens hjemmeside m.m. i det efterfølgende år.

Der må kun indsendes ét forslag pr. person. Forslaget sendes til Ordblindeforeningen sammen med beskrivelse af idéen og tankerne bag designet, fx med oplysninger om inspiration, farvevalg og evt. tekst.

Aflevering
Den færdige plakat fremsendes til e-mail: kontor@ordblind.org senest fredag den 1. november 2023 klokken 12.00.

Følgende skal indsendes via mail:

 • Plakatforslaget som fil, trykbar i formatet: 50 (b) x 70 (h), alle mål i cm.
 • Beskrivelse af idéen bag plakaten på max 1 A4-side
 • Dit navn, mail og telefonnummer

 Bedømmelseskriterier

Der vil i udvælgelsesprocessen blive lagt særligt vægt på plakatforslagets evne til at:

 •  Tage højde for konkurrencegrundlaget
 • Begå sig i mange forskellige formater

 Juryen består af følgende personer fra Ordblinde/Dysleksiforeningen i Danmark:

 • Forperson, Gry Kaalund Nicolaisen
 • Næstforkvinde, Sofie Borup
 • Formand for Uge 40 udvalget, Bente Stengaard Kruse
 • Formand for DU-Dysleksi Ungdom, Alma Kirkemann Riisby

 Betingelser for at deltage i konkurrencen

Konkurrencen om en gavekurv fra KiMs udbydes af Ordblindeforeningen, Blekinge Boulevard 2, 2630 Taastrup. Du skal være 18 år for at deltage. Vinderen får direkte besked via et telefonopkald. Udvælgelse af vinderplakaten og kontakt til vinderen sker efter den 30. november 2023. Gaven kan ikke returneres eller ombyttes til kontanter eller andre varer. Der udtrækkes 1 vinder. Vinderen modtager gaven i løbet af ca. 14 dage. Ordblindeforeningen påtager sig intet ansvar ved trykfejl eller andre fejl i forbindelse med konkurrencen og forbeholder sig ret til uden varsel at ændre i konkurrencens betingelser.

Ophavsret
Ordblinde/Dysleksiforeningen i Danmark forudsætter ved indlevering af forslag til konkurrencen, at forslagsstiller har den fulde ophavsret til det indleverede forslag. Ordblinde/Dysleksiforeningen i Danmark forbeholder sig retten til at benytte det indleverede forslag i andre sammenhænge.

Enhver tvist omkring ophavsret af det præmierede forslag er et mellemværende mellem ophavsretshaver og den krænkede, og er Ordblinde/Dysleksiforeningen i Danmark uvedkommende.

Ved præmieringen overdrager forslagsstiller den fulde brugsret over det indleverede forslag til Ordblinde/Dysleksiforeningen i Danmark.

Har du spørgsmål? Kontakt Ordblinde / Dysleksiforeningen i Danmark, via e-mail: anna@ordblind.org

Se og download konkurrencen som pdf-fil her.

Vil du være med i fællesskabet?

Ordblindeforeningen er stemme for mere end 400.000 danskere, og vi har altid plads til flere. 

Dit medlemskab gør en kæmpe forskel.

Klik herunder for at melde dig ind og læse mere om alle de fordele du får, som medlem af Ordblindeforeningen

Del dette indlæg

Har du en kommentar?

Skriv din kommentar i det store felt.

Skriv derefter dit navn, din E-mail og eventuelt virksomhed. 

 1. Susanne L. Jensen 6. december 2023 at 9:53 - Reply

  Hejsa

  Det kunne være spændende at se alle de forslag der er kommet ind på 80 års jubilærums plakaten.
  Og glæder mig til at se vinder plakaten.

  Venlig hilsen
  Susanne