Ordblindeprisen uddeles årligt, og i år går den til en virksomhed, der har ydet en enestående indsats for mennesker med ordblindhed. Det glæder os at kunne overrække Ordblindeprisen til Stefan Hühne, som har opfundet hjemmesiden Skriv Sikkert. Begivenheden fandt sted onsdag den 4. oktober på Holbæk Bibliotek, hvor foreningens bestyrelsesmedlemmer Carina Jensen og Noah Thilemann overrakte Ordblindeprisen.

Du undrer dig måske over, at vi skriver: Ordblindeprisen 2023 går til Thailand.
Det er, fordi Stefan befinder sig i Thailand, og derfor ikke har kunnet modtage prisen personligt.

Foto af Stefan Hühne

Skriv Sikkert her, er designet til at hjælpe med stavning og grammatik. Der skal blot indsættes en sætning i det angivne felt, og herefter retter robotten den grammatiske struktur. Der tilbydes både AI korrekturlæsning, oversættelse og AI skriveassisent. Derudover har siden en funktion, der kan give dig ekstraordinær hjælp til at skrive ansøgninger og CV.

Stefan fortæller herunder om grunden til, at han har fremstillet hjemmesiden:

”Jeg håber, at min indsats kan bidrage til at ændre den måde, samfundet ser på ordblindhed og skabe mere lige muligheder for alle. Sammen kan vi skabe et mere inkluderende samfund, hvor alle kan trives og udnytte deres fulde potentiale, uanset læse- og skriveevner.” – Citat fra skrivsikkert.dk

Kæmpe tillykke til Stefan! Tak, fordi du har haft fokus på mennesker med ordblindheds vanskeligheder, samt fundet en løsning til at hjælpe med stavning og grammatik.

Med venlig hilsen

Ordblindeprisudvalget

Formand, Bente Stengaard Kruse

Vil du være med i fællesskabet?

Ordblindeforeningen er stemme for mere end 400.000 danskere, og vi har altid plads til flere. 

Dit medlemskab gør en kæmpe forskel.

Klik herunder for at melde dig ind og læse mere om alle de fordele du får, som medlem af Ordblindeforeningen

Del dette indlæg

Har du en kommentar?

Skriv din kommentar i det store felt.

Skriv derefter dit navn, din E-mail og eventuelt virksomhed.