Her er, hvad vi kæmper for og det vi allerede er lykkedes med

’’Vi tror på et Danmark, hvor ordblindhed ikke står i vejen for at lykkes – men hvor alle får mulighed for at udfolde deres fulde potentiale” – Forperson, Gry Kaalund Nicolaisen.

I marts 2023 fremlagde Ordblindeforeningen en række politiske mærkesager med fokus på at sikre bedre vilkår for mennesker med ordblindhed i alle livets faser. Flere af disse forslag har siden fået politisk opbakning – og det takker vi for. Det viser, at forandring er mulig, når viden, vilje og handling går hånd i hånd.

Men nye problemstillinger opstår hele tiden, og gamle udfordringer forbliver uløste. Derfor præsenterer vi her Ordblindeforeningens politiske mærkesager for 2025. Vi sætter fokus på, hvordan vi sammen kan sikre, at mennesker med ordblindhed – fra skoleliv til arbejdsliv – får reel mulighed for at udvikle deres potentiale, gennemføre en uddannelse og deltage aktivt i samfundet.

I en tid, hvor vi oplever, at rettighederne for mennesker med ordblindhed begrænses – eksempelvis i forhold til deres adgang til bøger hos NOTA – er det vigtigere end nogensinde, at vi kæmper for bedre vilkår og reel inklusion. Alle mennesker kan og vil bidrage til det danske samfund – i alle hjørner og på alle niveauer. Det kræver blot, at vi giver dem de rette redskaber og muligheder.

Vil du have kendskab til det vi allerede er lykkedes med, vores mærkesager – nye som gamle – samt vores anbefalinger til løsningsmodeller? Se vores katalog her.

Vil du være med i fællesskabet?

Ordblindeforeningen er stemme for mere end 400.000 danskere, og vi har altid plads til flere. 

Dit medlemskab gør en kæmpe forskel.

Klik herunder for at melde dig ind og læse mere om alle de fordele du får, som medlem af Ordblindeforeningen

Del dette indlæg

Har du en kommentar?

Skriv din kommentar i det store felt.

Skriv derefter dit navn, din E-mail og eventuelt virksomhed.