Ordblindeforeningen Danmark og EF Education First i nyt samarbejde
Den bedste måde at lære et sprog på er at bruge det dér, hvor det tales. Derfor har Ordblindeforeningen indgået et samarbejde med EF Education First.
EF arrangerer sprogrejser for børn, unge og voksne – også for dem med ordblindhed. Deres grundlægger, Bertil Hult, var selv ordblind. Derfor er det vigtigt for EF at tilbyde rejser, hvor alle kan føle sig trygge og få mest muligt ud af oplevelsen.
EF har stor erfaring med ordblinde elever. Mange har allerede rejst med dem, blandt andet via ordblindeefterskoler.
Hvorfor er en sprogrejse en god idé?
- Du lærer sproget ved at tale det hver dag
- Du får nye venner fra hele verden
- Du bliver mere selvstændig og får selvtillid
- Du oplever en ny kultur og får minder for livet
Som medlem af Ordblindeforeningen får du 10 % rabat:
- Grupperejser (10-13 år og 13-16 år): 10 % rabat på rejser over 2 uger
- Øvrige rejser: 10 % rabat på rejser fra 3 uger og op (på kursusprisen)
Hvor kan du rejse hen?
USA, England, Irland, Frankrig, Spanien, Italien, Tyskland, Japan, Sydkorea, Singapore, Australien, Canada, Costa Rica – og mange andre steder!
Hvem er EF Education First?
- Gruppesprogrejser i sommerferien (10-16 år): 2-4 uger
- Individuelle sprogrejser (16-19 år): 2-20 uger
- Studieår i udlandet (+16 år): 6, 9 eller 10,5 måned
Hvordan får jeg mine 10 % rabat?
- Du skal være medlem af Ordblindeforeningen. Er du ikke allerede det, kan du blive det her.
- Send en mail til kontor@ordblind.org og få et link til et gratis pristilbud med 10 % rabat. Herigennem kan du også bestille en gratis brochure og se mere om destinationerne og dine muligheder.
Har du en kommentar?
Skriv din kommentar i det store felt.
Skriv derefter dit navn, din E-mail og eventuelt virksomhed.
