Indlæser Begivenheder

Foreningen afholder gratis dagskursus for ordblinde børn og deres forældre den 23. september 2023

Hvis du har et ordblindt barn 4.-9.klasse, som trænger til et selvværdsboost og hjælp til IT-redskaberne, så er det lige nu, du har mulighed for at få alle tiders intensive kursusdag – helt gratis!

Formål: Formålet med kurset er at klæde ordblinde børn bedst muligt på til at forstå deres ordblindhed og bruge deres IT-redskaber i hverdag og skole.

Mål for dagen:

  • Eleverne får en forståelse for deres ordblindhed, boostet deres selvværd og får masser af gå-på-mod og motivation.
  • Elever får et grundigt kendskab til at bruge IT-hjælpemidlerne (LST)
  • Forældrene klædes på til at kunne støtte og hjælpe deres barn bedst muligt.

Deltagere: 8 elever pr. hold – Forældrene er med fra 9.00-9.30 og igen fra 14.00-15.00

Der plads til 8 børn og deres ene forælder på hvert kursus. Der trækkes lod om pladserne, og deltagerne får direkte besked, hvis de er med på kurset.

N.B. Tilmelding senest den 27. september 2023.

Tidspunkt: kl. 9.00 til 15.00.

Dato: 7/10-2023

Adresse: “Klostergadecentret”, Klostergade 35-37, 8000 Aarhus C

Underviser: Mie fra Ordblindetalent

Arrangementer er i samarbejde med Kreds Østjylland.

Tilmeld dig via hjemmesiden ved at “købe” en gratis billet.
Tilmeld dig og dit barn ved at “købe” en gratis billet på hjemmesiden.
Bemærk, at der trækkes lod om pladserne, når tilmeldingsfristen er udløbet. Dem, der tilbydes plads får direkte besked.

Kurset er et gratis tilbud til alle. Har du ikke et medlemsnummer, skriver du ´0000´ i feltet, når du tilmelder dig.

Der er åben for tilmelding.

Go to Top