Ordblindeforeningens Fynskreds afholder generalforsamling
Efter ønske fra jer, forsøges med livetransmission – dog kræver stemmeret under generalforsamlingen fysisk fremmøde samt medlemskab af foreningen!
Fynskredsen ”genopstod” sidste år. Vi er 6 bestyrelsesmedlemmer, som rigtig gerne vil skabe arrangementer på Fyn, hvor vi alle kan blive klogere på ordblindhed, samt på hvordan man som ordblind håndterer forskellige udfordringer i hverdagen.
Vi håber, mange har lyst til at melde sig ind i Ordblindeforeningen og deltage i kredsens første arrangement. Inden generalforsamlingen har vi nemlig et lille foredrag v/Rikke T. Nielsen.
Rikke er ordblindelærer- og koordinator for VUC Fyn samt vinderen af Ordblindeforeningens DYNAMO-pris 2022 og vil holde oplægget:
”Bliv klogere på ordblindhed samt hvordan du bedst i samarbejdet med skolen hjælper barnet”.
Rikke tilbyder udredning/testning af ordblindhed, hvilket kan aftales nærmere med hende denne aften.
Foredrag og generalforsamling er gratis.
Ordblindeforeningen vil være vært med kaffe/te, sodavand og en sandwich – men vi har brug for tilmelding, så vi ved, hvor mange kander kaffe der skal brygges😊
Tilmelding: via Mail til sofie@ordblind.org med emnefelt “Fynkreds Generalforsamling” skriv gerne om du deltager fysisk eller online, dit telefonnummer og om du er medlem af foreningen.