Forældrerådgivningen

Som medlem af Ordblinde/Dysleksiforeningen af Danmark har du mulighed for vejledning og sparring ved foreningens frivillige forældrerådgivere.

Hvornår kan det være relevant at bruge en forældrerådgiver?

Man kan komme i en situation, hvor vigtige spørgsmål skal afklares med fx en skoleleder eller kommunen. I sådanne situationer kan man have brug for støtte fra en neutral person, som kan hjælpe med at skabe overblik og klarhed, men ikke til at træffe beslutninger for en.

Hvad kan man få hjælp til?

Foreningens forældrerådgivere er frivillige, som alle har gennemgået et kursus om ordblindhed i grundskolen. Rådgiverne er uddannet til at hjælpe dig med at få overblik over dit barns situation og fx får klarhed over, hvilke spørgsmål du vil stille til mødet med din lærer, skoleleder eller kommune.

Rådgiverne er ikke fagpersoner på nogle specifikke områder og kan således ikke fungere som juridisk rådgiver, socialrådgiver eller lignende. Rådgiverne overtager derfor heller ikke din sag og fremfører ikke synspunkter på dine vegne.

Kontakt

Find en rådgiver fra din kreds.

Bemærk, at der kan gå et par dage inden du får svar. Hvis ikke du hører inden tre dage, skriv venligst til kontor@ordblind.org.

Berit Lund Andersen

22294249

himmelblaa@pc.dk

Træffetider:
Mandage kl. 16.00-18.00


Anne-Marie Rosenmai

61 60 66 44

rosenmai@brnet.dk

Træffetider:
Alle dage kl. 9.00 – 18.00


Jokum Poulsen

22 32 19 39

jokum@ordblind.org

Træffetider:
Mandage og onsdage kl. 16.00 – 18.00
Send også gerne en sms


Christa Leve Poulsen

31 50 04 34

cphlejlighed9@gmail.com

Træffetider:
Alle dage efter kl. 20.00


Birte Jensen

31 34 00 28

ordblind.kbh@gmail.com

Træffetider:
Alle dage

Jette Baltzarsen

20458442

Baltzarsenjette@gmail.com

Træffetider:
Fredage kl. 12.00 – 16.00

Kontakt venligst sekretariatet

Heidi Holland

24 20 92 22

Htam.holland@gmail.com

Træffetider:
Hverdage fra kl. 16.00 – 21.30.

Ane Zacharias

21 20 87 39

aneelisabethz@gmail.com

Træffetider:
Hverdage kl. 10.00-11.00

Karina Schlünsen

20 62 77 41

karinaschlunsen@gmail.com

Træffetider:
Hverdage kl 15.00 – 20.00
Lørdage og søndage 10.00 – 20.00


Randi Hedelund Jeppesen

61 68 70 55

randihn@hotmail.com

Træffetider:
Send en sms eller mail og aftal hvornår det passer at ringe sammen.

Kontakt venligst sekretariatet

Vibeke Hansen

74 55 26 94

vibekesusgaard@gmail.com

Træffetider:
Hverdage efter kl. 18.00.

Kirsten Loretzen

30 26 24 22

kirsten@tuknet.dk

Træffetider:
Hverdag kl. 17.00 – 20.00


Anette Schnedler

61 76 69 29

anette.schnedler@gmail.com

Træffetider:
Mandage og tirsdage kl. 19.00 – 20.00

Lis Kidmose

24 59 89 70

raadgiverof@gmail.com

Træffetider:
Torsdage kl. 17.00 – 19.00.


Celina Kjølbo

celina.k@live.dk

Træffetider:
Mail besvares hurtigst muligt, dog kan der være et par dage responstid.


Lena Utoft

25 38 78 31

ludk75@gmail.com

Træffetider:
Send en sms for aftale


Rasmus Lerbak

41 60 85 41

rlerbak@jubii.dk


Anne Marie Sørensen

40 94 88 25

a-mie@jubii.dk


Kent Nielsen

28 77 78 07

kentordblind@gmail.com

Anette Schnedler

61 76 69 29

anette.schnedler@gmail.com

Træffetider:
Mandage og tirsdage kl. 19.00 – 20.00

Maja Holmgaard

30 66 02 95

maja@ordblind.org

Træffetider:
Tirsdage, onsdage og torsdage kl. 17.00-18.00.
Lørdage efter aftale mellem 10.00-12.00.
Send evt. sms eller mail for aftale.

Rita Kaae Pedersen

29 46 20 98

rita@ordblind.org

Træffetider:
Alle dage 8.00 – 21.00